Chcete-li používat všechny funkce webu, povolte si prosím ve Vašem prohlížeči Javascript.

Filtr

Rozloha 56 542 km2
Počet obyvateľov 4 500 000
Hlavné mesto Záhreb

Časové pásmo je rovnaké ako pre Slovenko.
Na území Chorvátska nájdete toľko krás, ako málokde inde – čisté a priezračné more, panenská príroda, majestátne hory, ostrovy, zátoky, útesy, jazerá, vodopády, borovicové, píniové a olivové háje, ale aj starobylé mestá s typickou mediteránskou architektúrou. Mnohé z nich sú na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Chorvátska kultúra má korene v dlhej histórii, a tak nájdete v krajine kultúrne a historické pamiatky zo všetkých období minulosti. Chorvátska kultúra je však na jednej strane odrazom západnej európskej kultúry. Pobrežie je charakterizované vplyvom mediteránskej kultúry, čo sa odráža v početných historických pamiatkach, ktoré sa našli pozdĺž pobrežia. Vnútrozemie Chorvátska je ovplyvnené strednou Európou od neskorého stredoveku až po baroko, čo je možné vidieť na mnohých kultúrnych pamiatkach a architektúre.
Východné pobrežie Jadranského mora bolo husto osídlené už od staršej doby kamennej. Archeologické nálezy v jaskyniach v okolí ostrovov Hvar a Palagruža sú dôkazom toho, že tam žili ľudia už v tej dobe. Vďaka výhodnej geografickej polohe pobrežia, ktoré sa skladá z mnohých zálivov a zátok, bola pobrežná oblasť vždy významná pre obchodné a námorné cesty.
HRK – Kuna. Platiť môžete aj kreditnými kartami a používať bankomaty.
Orientačné ceny
Obed v reštaurácií cca 60HRK; 1,5 litra vody – 7-10HRK; pivo v bare od 20-30HRK; káva v kaviarni od 10HRK
Chorvátsko ponúka svoje najtypickejšie domáce jedlá a špeciality: zo studených pokrmov je známy dalmatínsky alebo istrijský „pršut“ (údená šunka špeciálnym spôsobom), syr vyrábaný na ostrove Pag alebo v Like, ovčí syr, vynikajúce samoborské, záhorské cesnakové klobásy, slavónsky kulen (klobáska), čerstvý tvaroh s kyslou smotanou a ďalšie. Samozrejme, že ponuka jedál závisí od lokality v ktorej sa nachádzate. V severnej časi Jadranského pobrežia, Dalmácii, na ostrovoch a v Istrii patria medzi hlavné jedlá pokrmy z rýb a z plodov mora, mäsité jedlá (pašticada, varená jahňacina). Bohatý výber mäsitých pokrmov je v kontinentálnej časti Chorvátska: morka s mlincami (pod. lokšiam), pečená jahňacina, pečené mladé prasiatko, ale nájdete tu aj štrkule (malé slané tvarohové záviny) varené, pečené, orechový závin, makový závin, závin plnený rôznymi druhmi ovocia, tvarohový závin.
Hlavnými prejavmi ľudovej kultúry sú obrady spojené s rôznymi obdobiami poľnohospodárskeho roka – zber, presun stád z hôr do nížin, výrub stromov a pod. Veľkolepou udalosťou je sviatok sv. Blažeja, patróna Dubrovníka. Ľudia z miestnych i okolitých farností sa zhromaždia v nádherných krojoch a na počesť svätca nosievajú staré koruhvy. Tomuto tradičnému sviatku sa nepodarilo zabrániť ani komunistickej moci. Ďalšou pôsobivou podívanou bývajú olympijské hry starých športov v Brodanci, keď mladí ľudia pochodujú v sprievode, odetí do zlatom vyšívaných krojov a sú sprevádzaní hudobnými skupinami. Ďalšími významnými akciami sú tiež slávnosť Bumbari vo Vodnajnu spojená so závodom oslov, ľudová veselica v Dakovo a slávnosť Moreška a Kumpanija v Korčuli, ktoré pripomínajú bitky proti Turkom.
Mesto Biograd na Moru leží 28 km juhovýchodne od Zadaru na malom poloostrove obklopenom zátokami Bošana a Soline. Názov znamená v preklade biele meto na mori. Je to prístavné a moderné mesto, ktoré je turistmi veľmi obľúbené. Prvá zmienka o meste založenom kráľom o meste Biograd na Moru siaha do 10 storočia kedy sa mesto stalo sídlom chorvátskych kráľov a biskupov, ktorí tu boli korunovaní ako napríklad kráľ Peter Krešimír IV, Zvonimir, Peter Svačic a v roku 1102 prijal korunu aj chorvátsko- uhorský kráľ Koloman. Nachádza sa tu kopec hotelov, víl, autokempov, apartmánov, reštaurácii a samozrejme obchodov a športových centier. Milovníci histórie a kultúri určite ocenia niekoľko historických domov a múzeí, ktoré sa v tomto rušnom stredisku bohatom na kultúrne dedičstvo nachádzajú. V múzeu je malá zbierka predhistorických, antických a starochorvátskych pamiatok. Biograd je známi aj svojími peknými plážami. Len 7 km od mesta je jazero Vrana, ktoré je štedré na chytanie rýb. Mesto má zhruba 5500 obyvateľov.
Pred otvoreným morom mesto chráni ostrov Pašman, vytvárajúci Pašmanski kanal, ktorý je vhodný pre vodné športy a potápanie. Teploty vzduchu sa v júni a v septembri pohybujú okolo 26 °C a počas sezóny v júli a auguste okolo 30 °C. Priemerné teploty vody dosahujú v júni hranicu a v septembri 22 °C a v júli či v auguste 25 °C. V blízkom okolí sa nachádzajú 3 národné parky Paklenica, Krk a národný park Kornati. Jedna z jeho najkrajších pláži Dražica je ocenená modrou vlajkou a bol na nej postavený vonkajší bazén so slanou vodou a na ktorej sa konajú v lete zábavné a športové programi.

Mapa

---not available---

Podobné produkty


Předcházející snímek
Následující snímek