Chcete-li používat všechny funkce webu, povolte si prosím ve Vašem prohlížeči Javascript.

Filtr

Rozloha 56 542 km2
Počet obyvateľov 4 500 000
Hlavné mesto Záhreb

Časové pásmo je rovnaké ako pre Slovenko.
Na území Chorvátska nájdete toľko krás, ako málokde inde – čisté a priezračné more, panenská príroda, majestátne hory, ostrovy, zátoky, útesy, jazerá, vodopády, borovicové, píniové a olivové háje, ale aj starobylé mestá s typickou mediteránskou architektúrou. Mnohé z nich sú na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Chorvátska kultúra má korene v dlhej histórii, a tak nájdete v krajine kultúrne a historické pamiatky zo všetkých období minulosti. Chorvátska kultúra je však na jednej strane odrazom západnej európskej kultúry. Pobrežie je charakterizované vplyvom mediteránskej kultúry, čo sa odráža v početných historických pamiatkach, ktoré sa našli pozdĺž pobrežia. Vnútrozemie Chorvátska je ovplyvnené strednou Európou od neskorého stredoveku až po baroko, čo je možné vidieť na mnohých kultúrnych pamiatkach a architektúre.
Východné pobrežie Jadranského mora bolo husto osídlené už od staršej doby kamennej. Archeologické nálezy v jaskyniach v okolí ostrovov Hvar a Palagruža sú dôkazom toho, že tam žili ľudia už v tej dobe. Vďaka výhodnej geografickej polohe pobrežia, ktoré sa skladá z mnohých zálivov a zátok, bola pobrežná oblasť vždy významná pre obchodné a námorné cesty.
HRK – Kuna. Platiť môžete aj kreditnými kartami a používať bankomaty.
Orientačné ceny
Obed v reštaurácií cca 60HRK; 1,5 litra vody – 7-10HRK; pivo v bare od 20-30HRK; káva v kaviarni od 10HRK
Chorvátsko ponúka svoje najtypickejšie domáce jedlá a špeciality: zo studených pokrmov je známy dalmatínsky alebo istrijský „pršut“ (údená šunka špeciálnym spôsobom), syr vyrábaný na ostrove Pag alebo v Like, ovčí syr, vynikajúce samoborské, záhorské cesnakové klobásy, slavónsky kulen (klobáska), čerstvý tvaroh s kyslou smotanou a ďalšie. Samozrejme, že ponuka jedál závisí od lokality v ktorej sa nachádzate. V severnej časi Jadranského pobrežia, Dalmácii, na ostrovoch a v Istrii patria medzi hlavné jedlá pokrmy z rýb a z plodov mora, mäsité jedlá (pašticada, varená jahňacina). Bohatý výber mäsitých pokrmov je v kontinentálnej časti Chorvátska: morka s mlincami (pod. lokšiam), pečená jahňacina, pečené mladé prasiatko, ale nájdete tu aj štrkule (malé slané tvarohové záviny) varené, pečené, orechový závin, makový závin, závin plnený rôznymi druhmi ovocia, tvarohový závin.
Hlavnými prejavmi ľudovej kultúry sú obrady spojené s rôznymi obdobiami poľnohospodárskeho roka – zber, presun stád z hôr do nížin, výrub stromov a pod. Veľkolepou udalosťou je sviatok sv. Blažeja, patróna Dubrovníka. Ľudia z miestnych i okolitých farností sa zhromaždia v nádherných krojoch a na počesť svätca nosievajú staré koruhvy. Tomuto tradičnému sviatku sa nepodarilo zabrániť ani komunistickej moci. Ďalšou pôsobivou podívanou bývajú olympijské hry starých športov v Brodanci, keď mladí ľudia pochodujú v sprievode, odetí do zlatom vyšívaných krojov a sú sprevádzaní hudobnými skupinami. Ďalšími významnými akciami sú tiež slávnosť Bumbari vo Vodnajnu spojená so závodom oslov, ľudová veselica v Dakovo a slávnosť Moreška a Kumpanija v Korčuli, ktoré pripomínajú bitky proti Turkom.
Rozprestiera sa medzi prístavnými mestami Trogir a Ploče a zahŕňa aj ostrovy Brač, Hvar či Vis. Dlhé kilometre zväčša štrkových, hrubopieskových či okruhliakových pláži sú lemované rozsiahlymi borovými hájmi.
Oblasť strednej Dalmácie ponúka nielen skvelé podmienky pre vodné športy ako je jachting, windsurfing, potápanie, vodné lyžovanie, ale aj množstvo turistických a cyklistických trás, ktoré obklopuje nádherná stredomorská príroda. Podnebie je tu, najmä na pobreží, typicky stredomorské, charakterizované horúcimi suchými letami. Teplota mora je vhodná na kúpanie väčšinou už od začiatku mája do konca septembra. V Strednej Dalmácii všetky cesty vedú do Splitu. Toto druhé najväčšie chorvátske mesto s vyše 1700-ročnou históriou by ste si naozaj nemali nechať ujsť.
Toto malebné mestečko sa nachádza na pol ceste medzi Splitom a Makárskou riverou a má takmer 16 000 obyvateľov. Jeho história začína v dobe antických časoch. V stredoveku tu bol vybudovaný a nikdy nedobytý hrad legendárnych omišských pirátov ktorý patrili medzi najnebezpečnejších pirátov v celom stredomorí, ktorého pozostatky sa dajú obdivovať ešte aj dnes nad starým mestom. Práve preto je mestečko Omiš nazývané a známe aj ako mesto pirátov. Turistické mesto dlhé 35 km sa stalo dovolenkovým strediskom s pestrou ponukou piesočnatých pláži, rybárskych dediniek, reštaurácii, kaviarničiek, obchodíkov a rôznych výletov.
Azúrové more, krásne zálivy a romantické zákutia a čerešničkou na torte je rieka Cetina, v ktorej okolí sa mimochodom nakrúcali scenérie k filmu Winnetou aj to všetko a omnoho viac Vám prináša dovolenkové stredisko Omiš. Teplé subtropické podnebiek tomu veľmi prijateľné ceny a milí pohostinní obyvatelia je zárukou krásnej dovolenky pre nie jedného Slováka.
Priemerná teplota vzduchu v mesiacoch júl a august sa pohybuje cez deň okolo 31 stupňov celzia a nočná teplota je približne 20 - 21 stupňov, čo predstavuje tropické noci. V júni a v septembri sa pohybujú denné maximá okolo 27 stupňov a v noci je tu opäť veľmi teplo.
V letných mesiacoch je približne 26 stupňov. Aj v júni a v septembri je more teplé.

Mapa

---not available---

Podobné produkty


Předcházející snímek
Následující snímek