Chcete-li používat všechny funkce webu, povolte si prosím ve Vašem prohlížeči Javascript.

Grécko

Geografické informácie

Rozloha 131 944 km2
Počet obyvateľov 11 miliónov
Hlavné mesto Atény

Časový posun plus 1 hodina oproti času na Slovensku

Popis destinácie

Krajina, ktorá je od antických čias považovaná za kolísku civilizácie, dnes patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám a turistov láka nie len bohatou históriou prelínajúcou sa s mytologickým svetom gréckych bohov, ale aj nádherným prírodným prostredím a fascinujúcimi plážami.

Mena

Gréckou štátnu menou je EURO

Kuchyňa

Grécka kuchyňa je preslávená po celom svete. Jej základ tvorí čerstva zelenina a zdraviu veľmi prospešný olivový olej. Na jedálnom lístku nájdete najmä čerstvé šaláty so syrom feta, gyros, musaku, souvlaki a ďalšie špeciality. K dobrému jedlu patrí nielen grécke víno retsina či aperitív ouzo, ale aj dobrá hudba a tradičná grécka pohostinnosť.

Prenájom auta

V mieste pobytu si môžete vypožičať osobný automobil a motocykel. Pre prenájom automobilu potrebujete mať 21 rokov a európsky vodičský preukaz. Čerpacie stanice sú otvorené vo všedné dni a v sobotu od 7.00 do 19.00, v nedeľu a vo sviatky sú otvorené len niektoré čerpacie stanice.
Rýchlostné obmedzenie je 50 km/h v obciach, 80 km/h mimo obcí.

História

Grécko je krajina s bohatou históriou, krajina, ktorá dala svetu najslávnejších filozofov, matematikov či dramatikov. Sokrates, Platón, Aristoteles, Archimedes, Pytagoras, Hypokrates,Homér a mnohí iní položili základy všetkých hlavných vedných odborov od filozofie až po lekárstvo, stali sa zakladateľmi dejepisectva a štátovedy, ale aj umeleckej prózy a drámy. Ku gréckej histórii neodmysliteľne patria aj Olympijské hry, ktorých vznik sa datuje do roku 776 pred naším letopočtom.

Zvyky a tradície

Gréci sú veľmi konzervatívni ľudia, ktorí si ctia svoje starobylé tradície, vychádzajúce ešte z pohanských čias. Grécke ľudové zvyky sú prežitkom starého Grécka, ktoré kresťanstvo nevytlačilo. Najväčšími gréckymi slávnosťami sú tradičné dedinské veselice panijiria, ktoré sa organizujú na počesť rôznych svätých (v staroveku na počesť bohov), či na počesť dobrej úrody (sviatok chleba, sviatok hrozna, sviatok melónov). Pri týchto zábavách sa tancuje na hlavnom námestí, kde sa hoduje niekoľko dní. Tradičné oslavy kresťanských sviatkov ako Veľká noc, či Vianoce si uchovali množstvo zvykov z predkresťanskej doby. Ľudová mytológia vychádza zo starogréckej mytológie, je plná pohanských bohov a povier. Na prvom mieste je u Grékov rodina, ktorá drží spolu a je nerozlučiteľná, preto deti žijú so svojimi rodičmi aj v dospelosti a často aj so svojou rodinou. Pre Grékov je tradičná aj ich pohostinnosť (filoxenia).

Hersonissos Central Hotel - Grécko

Hersonissos Central Hotel

Letecky
Raňajky
Ďalšie termíny od 499 EUR
Hermes Malia Hotel - Grécko

Hermes Malia Hotel

Letecky
Raňajky
Ďalšie termíny od 489 EUR
Creta Verano Hotel - Grécko

Creta Verano Hotel

Letecky
All Inclusive
Ďalšie termíny od 669 EUR
Triton garden - Grécko

Triton garden

Letecky
All Inclusive
Ďalšie termíny od 569 EUR
Marilena hotel - Grécko

Marilena hotel

Letecky
All Inclusive
Ďalšie termíny od 659 EUR
Marilisa - Grécko

Marilisa

Letecky
Polpenzia
Ďalšie termíny od 519 EUR
Koni Village - Grécko

Koni Village

Letecky
All Inclusive
Ďalšie termíny Vypredané
Maria Lambis - Grécko

Maria Lambis

Letecky
Raňajky
Ďalšie termíny od 569 EUR
Klio aparthotel - Grécko

Klio aparthotel

Letecky
Polpenzia
Ďalšie termíny od 569 EUR
Avra Beach - Grécko

Avra Beach

Letecky
All Inclusive
Ďalšie termíny od 819 EUR